November 22, 2025. 14:04 • 2 min
DELHI, November 22. /Dunyo IA/. A delegation from the Uzbekistan State University of World Languages (UzSWLU) paid a working visit to Dr. Bhimrao Ambedkar University in the city of Agra, reports Dunyo IA correspondent.
This visit marked another step in strengthening the international relations of our higher education institutions and expanding academic cooperation with leading universities worldwide.
The inclusion of UzSWLU professors, lecturers, and students in the delegation underscores not only the scientific and academic importance of the visit but also the significance of student exchange programs.
During the meetings, representatives of the two universities held productive discussions. The focus of the talks included organizing joint scientific conferences and seminars, establishing academic exchange programs for students and faculty, developing joint educational programs, publishing scientific articles in international journals, providing scientific supervision of UzSWLU students’ diploma projects by Indian colleagues, and other practical areas of cooperation.
The meetings in India demonstrated UzSWLU’s consistent policy aimed at elevating its educational process to international standards. The university is creating new opportunities for students and faculty in collaboration with Indian partners, fostering active and productive cooperation.
The development of such ties contributes to strengthening the scientific and academic bridge between Uzbekistan and India and facilitates the integration of our country’s higher education system into the global academic space.
Dr. Bhimrao Ambedkar University (formerly Agra University) was established in 1927 and is considered one of the oldest higher education institutions in the country. It is named after Bhimrao Ambedkar, a prominent Indian statesman and the principal architect of the Constitution of India.